Jméno a život

25. října 2010 v 19:33 | wivinka11
Do teď jsme se v příspěvku strefovali pouze do jmen nepříliš častých. Teď situaci obrátíme a zaměříme se na ta nejčastější.
Jméno Jan nosí v České republice skoro 300 tisíc mužů. Mnozí z nich byli svým jménem podmíněni k menšímu sebevědomí a nepřílišné průbojnosti. Být jedním ze čtyř Janů ve třídě a z deseti Janů v ulici vám na pocitu vyjímečnosti příliš nepřidá. Ale to patří spíše do předchozí kapitoly. Nyní si povíme, jak nás může v životě jméno vyzvednout nebo naopak zradit.
Udělejme malý experiment. Otevřete si Seznam jmen, listujte podle četnosti a všímejte si křestních jmen slavných lidí. Samozřejmě, můžete se zastavit už u Marie nebo u Jiřího, ale jména slavných tam budete spíše hledat, než aby vás napadly rovnou. Ale zalistujme trochu dál a začneme objevovat jména jako Richard Krajčo, Dominik Hašek, Květa Fialová nebo Viktor Preiss. Mnohem dál pak narážíme na Ester Kočičkovou nebo Saskii Burešovou. Jména jako jsou tato nám utkví v paměti, protože si je většinou nespojujeme s více než jedním člověkem.
Taková Saskia Burešová měla možná tvrdé dětství, protože 'nezapadala', ale zbytek života jí její vyjímečné jméno dělalo reklamu. V jakékoliv profesi, od herce až po instalatéra, velmi pomáhá, pokud si vás lidé zapamatují. I kdyby byl člověk sebelepší, ve chvíli, kdy si vás lidé nemohou vybavit, máte smůlu.

Jak nás jména ovlivňují

Abychom článek shrnuli, vypíšeme si, čím vším jsou pro nás jména důležitá:
  • Jméno je většinou na celý život.
  • Nejde o pouhé pojmenování, ke jménům získáváme citové vztahy.
  • Ze špatně zvoleného jména mohou pramenit psychické problémy a nevyrovnanost.
  • Naše jméno podmiňuje naši osobnost.
  • Kvůli jménu můžeme být lépe zapamatovatelní, nebo naopak pouhou součástí davu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama