Proč jsou jména důležitá?

25. října 2010 v 19:31 | wivinka11
Křestní jméno je první slovo, které člověk jako dítě rozeznává - ještě dlouho před zájmenem 'já'. Jak dospívá, jméno jde s ním, a většinou ho doprovází po celý život (jméno mění opravdu pouze ti nejnespokojenější). Pokud tedy jméno člověku nesedí (příliš fádní, příliš excentrické), nebo je například v ostrém kontrastu s realitou (stokilová Světluška, tvrďácký Svatoš), může jít o závažný problém.
Navíc: jméno není jenom prostředek pojmenování, ale především součást osobnosti. K vlastnímu i cizím jménům získáváme citový vztah, a to hned několika způsoby:
  • osobní zkušenost: Jaký máme vztah k lidem daného jména. Př.: Tomáše, kterého jsme právě poznali, máme sklon hodnotit podle toho, jaký na nás v minulosti zanechal dojem jiný Tomáš.
  • přejatá zkušenost: Co jsme slyšeli o lidech daného jména od kamarádů, z televize nebo třeba z reklam. Př.: Ve filmech i v reklamách existují klišé jména pro 'klaďasy' (Adam nebo Martin), pro krásné ženy (Renata, Soňa) i pro 'hlupáky' (Emil nebo Matěj). Jméno Adolf nám zase chtě nechtě připomíná nacistického diktátora.
  • mýty a předsudky: O některých jménech se říká nebo předpokládá, že je bude nosit určitý typ lidí. Tyto předsudky se liší místo od místa, a mnohdy jsou založeny na dávno neexistujících předpokladech. Př.: Ve městech si lidé jméno Božena často spojují s nižší inteligencí. Kdysi se toto jméno zřejmě dávalo nejčastěji v nižších vrstách a na vesnicích.
  • zvuk: Jména jsou slova a jako taková vyvolávají pocity a asociace. Př.: Řekněte si například Otýlie, Babeta nebo Milka. Jména také často vyvolávají asociace se zeměmi, ze kterých pocházejí: tak třeba ruský Ivan, německý Kurt nebo skandinávský Lars.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama